REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Zástupci Myslivecké rady okresního mysliveckého spolku ČMMJ ve Žďáře nad Sázavou slavnostně zahájili dne 22. března 2018 Chovatelskou přehlídku trofejí zvěře ulovené v honitbách okresu Žďár nad Sázavou a Oblasti chovu jelení zvěře „Žďárské vrchy“ v roce 2017. Výjimečnost této přehlídky trofejí tkví v tom, že okres Žďár nad Sázavou měl jako jediný na svém území vyhlášenou od roku 2003 Oblast chovu jelena evropského „Žďárské vrchy“.

Plošně byla předmětná oblast vymezena honitbami Staré Ransko, Světnov LDO a Zámek Žďár, přičemž výměra činila 10 144,01 ha a normovaný stav jelena evropského byl stanoven na 89 kusů. V roce 2016 byly sníženy normované stavy jelena evropského na 52 kusů z důvodu škod zvěře na lesních porostech a v roce 2017 držitelé honiteb v oblasti chovu požádali o zrušení Oblasti chovu jelení zvěře „Žďárské vrchy“.

REKLAMA

Posláním chovatelské přehlídky je zejména kontrola a zhodnocení chovu jednotlivých druhů zvěře v okrese za uplynulý rok. Každý, kdo navštíví chovatelskou přehlídku trofejí, tak uvidí nejen paroží zvěře srnčí, jelení, daňčí a mufloní, ale i lebky lišek a jezevce a zuby prasete divokého, tzv. klektáky a páráky. Dozvíte se, že v roce 2017 bylo v okrese uloveno například 2 558 kusů prasete divokého (zvýšený odstřel z důvodu afrického moru), 32 kusů jelena evropského, dále zvěř jelena siky Dybowského, jelence běloocasého, daňčí zvěř, mufloní, srnčí, zajíci, bažanti a kachny divoké.

Myslivost kromě chovu zvěře zahrnuje i obornictví, bažantnictví, ochranu zvěře a jejích biotopů, osvětu, mysliveckou kynologii a dodržování mysliveckých zvyků a tradic. Na závěr chovatelské přehlídky trofejí zvěře zněly tóny mysliveckých fanfár Babylónských trubačů a vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina Eva Horná poděkovala všem přítomným. „Historicky jde o tradiční škálu činností zahrnujících v sobě prvky ochrany přírody i zvěře, používající své vlastní metody, tradiční mluvu, zachovávající zvyky, tradice a v neposlední řadě filozofii a etiku,“ podotkla.

REKLAMA