Mikroregion Bystřicko je zvlněnou krajinou se zachovalým krajinným rázem nacházející se uvnitř přírodního parku Svratecká hornatina a sousedící s Chráněnou krajinnou oblastí Žďárské vrchy. Celé území je protkáno čistými potoky a říčkami, které se vlévají do řeky Svratky. Kolem uvedených toků se zachovala řada hradních zřícenin, většina z nich střežila obchodní cestu vedoucí v dávných dobách podél Svratky. Největší vodní plochou Bystřicka je přehradní nádrž Vír I na Svratce. Ta vytváří v krajině výraznou dominantu a slouží jako zásobárna pitné vody pro Žďársko, Brno a jeho okolí. Rekreační využití této vodárenské nádrže není povoleno, ale turisté mohou na kole nebo pěšky projít po pravobřežní lesní účelové komunikaci, na které byla v roce 2005 zřízena Svratecká vodohospodářská naučná stezka. Nejvyhledávanějšími rekreačními rybníky regionu jsou Skalský a Domanínský na říčce Bystřici a Argentina v těsné blízkosti Bystřice n. P. V regionu lze nalézt mnoho menších rybníčků využívaných v převážné většině k chovu ryb. Je jich registrováno cca 300. Zdejší terén je vhodný k procházkám, výletům, rybaření a k celkovému tělesnému i duševnímu odpočinku. Přírodní podmínky doplněné budovaným technickým vybavením nabízejí příležitosti pro radosti všech ročních období. Celý region je propojen množstvím zajímavých turistických a cyklistických značených tras a naučných stezek.
„Voda – turistický cíl“
Bystřicko tvoří spolu s regionem Novoměstska a Žďárska „střechu Evropy“ – jsou územím odkud pramení vodní toky vytvářející hlavní zdroje povrchové pitné vody pro Žďársko a Brněnsko (řeka Svratka, vodárenská nádrž Vír a její povodí jako pásmo hygienické ochrany těchto zdrojů):
- Bystřicko je jedním z regionů s nejčistšími povrchovými vodami v ČR,
- rozmanitost vod regionu umožňuje i rozmanité využití vody jako turistického cíle,
- vodní hospodářství regionu je propagováno tematicky zaměřenými akcemi jako jsou soutěž „S Vodomilem Zubří zemi“, výtvarné soutěže dětí „Život kolem vody “ a nově realizovanou akcí „Bystřická zastavení“, která navazuje na Svrateckou vodohospodářskou naučnou stezku.
Svratecká vodohospodářská naučná stezka – unikátní projekt propagující vodu jako turistický cíl
Stezka vychází z obce Dalečín, vede lesem po nově opravené lesní účelové komunikaci podél vodárenské nádrže Vír I v centru přírodního parku Svratecká hornatina, která byla dříve nepřístupná. Prochází obcí Vír a pokračuje po pěkné komunikaci podél Svratky a vyrovnávací nádrže Vir II do obce Koroužné až k úpravně vody ve Švařci. Celková délka naučné stezky je 16 km, délka trasy z Dalečína do Víru je 8 km. Hlavním cílem vodohospodářské stezky je upozornit návštěvníky na vodohospodářskou důležitost lokality a seznámit je s nutností a principy ochrany významného nadregionálního vodního zdroje povrchových vod. Dále je veřejnost seznámena prostřednictvím odborných panelů se základními parametry a funkcemi vodních děl na trase (například čistírna odpadních vod v Dalečíně, stavba přehrady a vodní nádrže Vír, vodní elektrárna Vír, úpravna pitné vody Vír a Švařec) a s vybranými vodohospodářskými pojmy (eutrofizace, havárie apod.). Vodohospodářskou problematiku doplňují údaje a zajímavosti o obcích, kterými stezka prochází, včetně samostatného informačního panelu o zatopené obci Chudobín. Výlet lze absolvovat pěšky nebo na kole a spojit ho s návštěvou některých z Bystřických zastavení, případně s návštěvou dalších míst na Bystřicku. Investorem naučné stezky je Město Bystřice nad Pernštejnem, které touto akcí v roce 2005 současně zahájilo spolupráci se sdružením obcí „Mikroregion Bystřicko“ Spolupráce probíhá pod hlavičkou rámcového programu „Vysočinou za zdravím i poznáním“. Projekt vodohospodářské naučné stezky je v České republice ojedinělý, byl spolufinancován Krajem Vysočina. Formou sponzorství i pomoci při shromažďování podkladů jej podpořily mimo jiné i vodohospodářské společnosti a sdružení: Brněnské vodárny a kanalizace, a. s., Povodí Moravy, s. p., VÍRSKÝ OBLASTNÍ VODOVOD, sdružení měst, obcí a svazků obcí a VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a. s. Návštěvníci naučné stezky jsou upozorněni, že její značná část vede podél vodárenské nádrže a v jejím ochranném pásmu, kde platí trvale zákaz koupání a zpřísněný režim pro pohyb chodců i cyklistů.
ČTĚTE DÁLE
Do přípravy rozvojových akcí na ochranu životního prostředí jsou od prvopočátku zapojovány děti a mládež i širší veřejnost. Jsou organizovány výtvarné soutěže, výstavy apod. Jak logo rámcového projektu, tak figurka Vodomila vznikly z dětských soutěžních kreseb.Tyto popularizační akce se stávají postupně novodobou místní tradicí.
Na Bystřicku se dlouhodobě investuje do ochrany a tvorby životního prostředí a do péče o vody a o krajinu. Došlo tu k revitalizaci povodí řeky Bystřice, vyčištění a revitalizaci cca 40 ha vodních ploch (rybníky Argentina a Skalský, Domanínský rybník). Město Bystřice nad Pernštejnem úspěšně provozuje největší kotelnu na biomasu v České republice. V roce 2006 byla uvedena do provozu nově rekonstruovaná čistírna odpadních vod v Bystřici nad Pernštejnem. Postupně se budují ČOV i v dalších obcích. V příštích třech letech proběhne celková revitalizace městské zeleně. Dalším připravovaným velkým projektem je Centrum zelených vědomostí, které dále podpoří zajímavým a přitažlivým způsobem výchovu obyvatel i návštěvníků. Celková hodnota těchto investic se blíží částce půl miliardy korun.