Vysočina se stále potýká s dlouhodobým suchem. V krajině chybí téměř 3/4 ročních srážek, navíc se průměrná teplota každým rokem zvyšuje, což způsobuje vyšší výpar. Na území kraje se nenachází významné zdroje podzemních vod s výjimkou prameniště Podmoklany na Chotěbořsku, proto jsou zdrojem vody pro skupinové vodovody převážně vodárenské nádrže. Podle odborníků jsou zdroje povrchové vody prozatím dostačující, zdroje podzemní vody se ale začínají tenčit.
„Problematika sucha je tak na Vysočině v posledních letech diskutována stále častěji. Vzhledem k tomu Kraj Vysočina dopadům dlouhodobého sucha a s ním spojeného nedostatku vody věnuje již dlouhou dobu zvýšenou pozornost, bohužel jeho možnosti včetně finančních jsou velmi omezené,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský.
V rozpočtu kraje na rok 2019 bylo pro oblast vodohospodářské infrastruktury obcí vyčleněno celkem 77 miliónů korun, což je o 10 miliónů více než loni. Peníze slouží jako podpora opatření k zásobování pitnou vodou, odvádění a čištění vod odpadních a opatření na ochranu před povodněmi a suchem. Kraj plánuje podporu příští rok ještě navýšit.
„Dlouhodobé sucho se projevuje nejen na snížení průtoků ve vodních tocích, ale i na zaklesnutí hladiny podzemních vod. Negativní vliv na množství a kvalitu podzemních vod mají i ubývající lesní porosty zasažené kůrovcovou kalamitou, které jsou vidět prakticky po celém území kraje," upozorňuje Hyský.
V případě nehospodárného nakládání s vodou v období sucha zpravidla dojde k přechodnému nedostatku vody, kterým může být ohroženo zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Pokud tato situace nastane a vyžaduje-li to veřejný zájem, mohou vodoprávní úřady podle platných právních předpisů, které upravují nakládání s vodami při mimořádných opatřeních, přijmout restriktivní opatření k omezení nebo zákazu některých povolení k odběru povrchové nebo podzemní vody.
„Věřím, že občané si tuto situaci uvědomí a budou šetřit vodou, protože každý musí začít sám u sebe a omezit zalévání pozemků, mytí vozidel, napouštění bazénů apod. Dovoluji si proto, vzhledem k pokračujícímu suchu, požádat obyvatele našeho kraje včetně právnických i podnikajících osob o hospodárné nakládání s povrchovými i podzemními vodami a obecně o šetření s vodou,“ doplnil Hyský.