Na železničních přejezdech dochází často k velmi závažným dopravním nehodám. Zranění u těchto nehod jsou vážná a škody dosahují vysokých částek. Vysvětlení je jednoduché. Pokud železniční trať křižuje pozemní komunikace, protíná ji ve většině případů kolmo a tedy náraz lokomotivy bývá téměř vždy do dopravního prostředku ze strany. Několik desítek tun těžká lokomotiva s připojenými vagóny způsobí při dopravní nehodě posádce velmi vážná zranění a na dopravním prostředku pokaždé velmi vysoké škody.
„Každé křížení pozemní komunikace s železniční tratí je pro řidiče kolizním místem“, uvedl dopravní inženýr kpt. Ing. Zbyněk Augustin z Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina. Jak dále dodal, na nebezpečnost železničních přejezdů mají nejvíce vliv špatné rozhledové poměry. Především v tomto ročním období zhoršují rozhledové poměry na železničních přejezdech vzrostlé keře nebo vysoká tráva rostoucí v blízkosti železničních tratí. Stromy a vzrostlé keře často zakrývají dopravní značení v blízkosti těchto železničních přejezdů a řidiči pak toto značení snadno přehlédnou. Správci železničních tratí a správci dopravních značení musí dohlédnout, aby viditelnost na železničních přejezdech a viditelnost dopravního značení byla vždy dobrá.
V loňském roce došlo v Kraji Vysočina na železničních přejezdech ke 22 dopravním nehodám. Při těchto dopravních nehodách zemřeli tři lidé, dva byli zraněni těžce a pět lehce. Celková škoda při těchto nehodách přesáhla 4,3 milionů korun. V letošním roce od 1. ledna do 30. června se již stalo šest dopravních nehod, což je o sedm nehod méně ve srovnání za stejné období loňského roku. Škoda při dopravních nehodách v letošním roce dosáhla částky téměř 700 tisíc korun. V loňském roce za stejné období byla škoda již přes tři milióny korun. K nejvíce nehodám v loňském roce došlo na Třebíčsku, v letošním roce zatím nejvíce na Pelhřimovsku.
Tři tragické nehody na železničním přejezdu se v loňském roce staly na Třebíčsku a na Žďársku.
TŘEBÍČSKO:
1. tragická dopravní nehoda:
K vážné dopravní nehodě došlo v dopoledních hodinách dne 5. března 2010 mezi obcemi Kojetice a Horní Újezd. Řidič jel s nákladním vozidlem značky Iveco směrem k obci Horní Újezd. I přes světelnou výstrahu přejezdového zabezpečovacího zařízení vjel na železniční přejezd v okamžiku, kdy přijížděl osobní vlak. Došlo ke střetu s osobním vlakem, přijíždějícím od obce Jaroměřice nad Rokytnou. Ve vlaku se nacházelo celkem osm osob. Po nárazu došlo k vykolejení vlaku. Řidič nákladního vozidla utrpěl těžká zranění, kterým na místě dopravní nehody podlehl. Dále došlo k lehkému zranění strojvedoucího. Celková škoda byla vyčíslena na více než jeden a půl miliónu korun.
2. tragická dopravní nehoda:
V pátek 7. května 2010 po páté hodině večer došlo na Třebíčsku ke střetu vlaku s vozidlem. Řidič vozidla Ford Focus jel ve směru od obce Studenec na Pozďatín. Na železniční přejezd vjel v době, kdy po něm ve směru od Velkého Meziříčí přijížděl vlak určený pro osobní přepravu a došlo ke střetu. Při nehodě utrpěl pětačtyřicetiletý řidič vozidla zranění, kterým na místě podlehl. Jeho třiatřicetiletý spolujezdec byl se zraněním transportován do brněnské nemocnice. Ve vlaku cestovalo v době střetu přibližně deset osob. Celková škoda při dopravní nehodě dosáhla částky téměř 250 tisíc korun.
ŽĎÁRSKO:
3. tragická dopravní nehoda:
V neděli 27. června 2010 jel okolo půl desáté dopoledne devětapadesátiletý řidič s osobním vozidlem Fiat Stilo směrem od Žďáru nad Sázavou k obci Mělkovice. Před nechráněným železničním přejezdem řidič s vozidlem nezastavil na příkaz dopravní značky "Stůj, dej přednost v jízdě". Přehlédl přijíždějící vlak od Nového Města na Moravě. Při vjetí na přejezd došlo ke střetu levého boku vozidla Fiat s přední části osobního vlaku. Strojvedoucí i přes použití rychlobrzdy střetu nedokázal zabránit. Vozidlo Fiat bylo po střetu s vlakem odhozeno vlevo mimo železniční trať do pole. Při dopravní nehodě utrpěl řidič těžká zranění, kterým na místě podlehl. Spolujezdkyně utrpěla těžké zranění a byla převezena do nemocnice. Způsobená škoda je vyčíslena na 370 000 korun.
Při vjíždění na železniční přejezd buďte velmi opatrní. Dodržujte důsledně umístěné dopravní značení. Před vjetím na železniční přejezd se raději několikrát pozorně rozhlédněte. Nepřeceňujte své schopnosti! Nesnažte se přejezd přejet rychleji než vlak.
VIDEO: V loňském roce zahynuli na železničních přejezdech tři lidé
- Podrobnosti