Od začátku letošního roku policisté z odboru cizinecké policie krajského ředitelství zjistili v rámci běžného výkonu služby i při mimořádných bezpečnostně preventivních akcích celkem třináct případů tranzitní nelegální migrace přes teritorium Kraje Vysočina.
„Policisté zjistili celkem osmatřicet osob, z toho sedm dětí. Jednalo se o státní příslušníky Kosova, Sýrie, Afghánistánu, Vietnamu, Číny, Iráku, Alžírska a Maroka. Šlo především o žadatele o azyl v Rakousku a v Maďarsku. S těmito osobami bylo po provedení nezbytných procesních úkonů zahájeno takzvané dublinské řízení a osoby jsou průběžně předávány na území státu, kde v jako prvním státě podaly žádost o azyl nebo mezinárodní ochranu,“ sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková.
Jak dodala, v této souvislosti policisté přišli na pět přečinů organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Přečinů se dopustili převaděči ze Švédska, Norska, Německa, Itálie a Polska.
Policie České republiky v minulých týdnech zintenzívnila na území celé republiky činnost při odhalování případů nelegální migrace. „Od úterního rána do čtvrtečního večera se konala mimořádná bezpečnostně preventivní akce na parkovišti na 139. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Na součinnostní akci, která byla zaměřena na odhalení nelegální migrace, se podíleli policisté odboru cizinecké policie a policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově ve spolupráci s Celním úřadem pro Kraj Vysočina. Při kontrolách policistům a celníkům po celé tři dny pomáhal také speciální mobilní rentgen Celní správy České republiky,“ pokračovala mluvčí.
Auto za celníky prohlédne rentgen
Podrobněji o třídenní kontrolní akci u Měřína, při níž bylo zkontrolováno přes sto vozidel, informovala tisková mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Hana Semorádová. „Kontroly byly v první řadě zaměřeny na zboží, které bylo odňato celnímu dohledu, a na nelegální přepravy vybraných výrobků, jako jsou minerální oleje, líh, alkohol, tabák a tabákové výrobky. Vše za pomoci speciálního velkokapacitního rentgenu, který dokáže zkontrolovat vozidlo i náklad během několika minut, dále vysokozdvižné plošiny a vycvičených služebních psů. Přes sto kamionů, dodávek a autobusů prošlo důkladnou kontrolou. Řidiče čekala kontrola osobních dokladů, přepravních dokladů, vážení kamionů a kontrola rentgenem,“ přiblížila.
Za I. pololetí 2015 celníci provedli téměř 4 200 kontrol nákladních vozidel, autobusů a dodávek. Mobilní rentgen, který je v České republice jen jeden, i tak na Vysočině pomáhal již třikrát. Odhaleno bylo celkem 71 případů porušení právních předpisů, kdy uložili celníci blokové pokuty za 32 000 korun, na kaucích a správních poplatcích vybrali přes 430 000 korun. Ve 22 případech odhalili nelegální přepravy vybraných výrobků a zabránili tak daňovým únikům za bezmála 100 000 korun. Jak Hana Semorádová doplnila, celníci budou v obdobných preventivních kontrolách pokračovat.
Z důvodu sílicí migrace uprchlíků byli tento týden přizváni policisté Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina. Pokud by celníci při prověřování vozidel narazili na běžence, předávají je právě cizinecké policii. Akce se účastnili i pracovníci Finančního úřadu pro Kraj Vysočina, jehož snahou bylo vymáhání daňových nedoplatků.
Přes Vysočinu nelegálně migrují cizinci ze třetích zemí
Kraj Vysočina je podle Čírtkové z pohledu cizinecké policie a na základě zjišťovaných poznatků chápán jako tranzitní území pro uprchlíky ze třetích zemí. Jako rizikové byly na Vysočině vyhodnoceny lokality mezinárodní silnice I/38 a dálnice D1, které jsou k tranzitu běženců ze třetích zemí využívány. Neméně rizikovým faktorem zůstává také vlaková a autobusová přeprava osob. Jedná se zejména o mezinárodní vlakové spoje a mezinárodní autobusové linky.
Poslední případ odhalení nelegální migrace je z pátku 26. června. „Hlídka cizinecké policie zastavila po druhé hodině v noci na dálnici D1 ve směru na Prahu na odpočívadle na 89. kilometru autobus. Jednalo se o mezinárodní linkový autobus Vídeň–Berlín. Policisté provedli kontrolu cestujících a zjistili, že v autobusu cestuje devět cizinců, kteří u sebe neměli doklad totožnosti. Devět mužů, z nichž byl jeden mladistvý, policisté zajistili a převezli do Jihlavy na odbor cizinecké policie,“ popsala Dana Čírtková s tím, že osm z nich jsou státní příslušníci Sýrie a jeden pochází ze Somálska. Šest cizinců je ve věku mezi devatenácti a sedmatřiceti lety, dva jsou ve věku přes čtyřicet let a devátým cizincem je mladistvý chlapec, který v autobusu cestoval se svým otcem. Policisté při dalším vyšetřování zjistili, že sedm cizinců ze Sýrie požádalo o azyl v Rakousku, na území státu ale nezůstali a cestovali dále ve směru na Německo.
Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací
Vysočina plná novinek a aktuálních informací