Odpověď na tuto otázku zná více než čtyřicet účastníků tradiční Evropské noci pro netopýry, kteří se sešli v pátek 3. září 2010 na středisku ekologické výchovy Ostrůvek ve Velkém Meziříčí. Dětem i dospělým zprostředkoval setkání s těmito zajímavými živočichy zoolog Vlastislav Káňa.
Hlasy netopýrů přímo v nejbližším okolí střediska poslouchali návštěvníci pomocí echolokátoru. Lidské ucho je nedokáže zachytit, neboť se jedná o zvukové vlny frekvence ultrazvuku. U našich druhů je to mezi 20kHz (netopýr rezavý) a 110kHz (vrápenec malý), což v podstatě znamená dvacet až sto deset výkřiků za sekundu. K čemu tento „křik“, odborně echolokace, netopýrům slouží, vysvětlil Vlastislav Káňa: „Je způsob orientace v prostoru pomocí ozvěny zvukových vln. Netopýři a mezi nimi obzvlášť právě vrápenci dovedou s echolokací opravdu hodně. Vyhnou se překážce tloušťky lidského vlasu, na několik metrů spolehlivě zaznamenají komára a bez chyby ho uloví, bez sebemenších problémů prolétají kilometrovými jeskynními bludišti.“
Poutavé vyprávění a promítání fotografií bylo doplněno dílnou, kde si děti mohly vyrobit škrabošku netopýra. Milou tečkou na závěr bylo setkání s živým exemplářem netopýra, který byl následně vypuštěn zpátky do přírody.
Noc pro netopýry nebyla jediným podzimním setkáním s živou přírodou na středisku Ostrůvek. V září čeká zájemce ještě cyklovýlet do okolí Velkého Meziříčí, v říjnu pak terarijní výstava a výprava do jeskyní Moravského krasu.
Je možné slyšet netopýra?
- Podrobnosti