OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

energy_globe_ikonaGalavečer v africké metropoli Rwandy Kigali odtajnil vítězné projekty největší mezinárodní soutěže věnované projektům na úsporu energie a ochrany životního prostředí Energy Globe Award. Během slavnostního večera představili zástupci odborné poroty vítězní projekty ve všech pěti kategoriích. Slavnostní večer letošního vyhlašování světových vítězných projektů probíhal ve spolupráci s organizací UNEP a také za účasti premiéra Rwandy. Publikum v sále také z pěti vítězných projektů vybralo absolutního vítěze. Tím se nakonec stal projekt z kategorie Voda z Indie na propojení podzemní cisterny na dešťovou vodu, která zajistí hospodárné zásobování vodou obyvatele vesnice. Soutěž, do které se už zapojila téměř stovka zemí po celém světě, má také svou českou část. Energy Globe Award už druhým rokem v ČR spolupořádá společnost E.ON.

VÍTĚZNÉ PROJEKTY ENERGY GLOBE AWARD - RWANDA 2010


Kategorie Země - vítěz: Mauritius
  • předkladatel: FLORA MARKETING CO LTD
  • země: Mauritius
Sadba naděje
Padající stromy, holé planiny: Velké plochy na Mauritiu byly v minulosti bezohledně vykáceny. Za posledních třicet let se vymýtilo pět šestin lesních ploch – převážně na výrobu paliva na vaření. Při jedné návštěvě Madagaskaru v roce 1994 objevila Vinah Ganooová krásu přírody a jejího bohatého biologického dědictví. Současně byla také hluboce zasažena zoufalstvím a beznadějí chudého obyvatelstva. Věrna principu „mysli a konej“ (ang. „think and act) založila společnost Flora Marketing s cílem potírat chudobu a urychlit opětovné zalesnění.
Úspěšně: Dnes pracuje pro společnost Flora Marketing kolem 2500 zemědělců v 500 vesnicích: Vyrábějí a prodávají semena – a vydělávají si tak více, než dříve kácením stromů. Mezitím se exportuje již více než 500 druhů rostlin. Vinah Ganooovou těší velký úspěch její iniciativy:“Odměnou za mou práci je vědomí, že jsme vypěstovali více než 100 miliónů rostlin ve více než 45 zemích.“ Nová pracovní místa, příjem pro celé rodiny a více zeleně na naší planetě: komplexně vzato zdařilý projekt.

Kategorie Oheň - vítěz: Norsko

  • předkladatel: Statoil ASA New Energy, Wind Energy
  • země: Norsko
Plovoucí elektrárna
Větrná energie je ekologická a trvale udržitelná. Sousedé si ale často stěžují na hlučné rotory a naopak při bezvětří stojí lopatky rotorů často hodiny nebo dny v klidu. Na otevřeném moři fouká často bríza, nikdo není rušen. „Optimální podmínky pro větrnou elektrárnu“, myslel si Fin Gunnar Nielsen. Jak řekl, tak udělal: Průkopník mořské techniky se pustil do vývoje první plovoucí větrné elektrárny na světě – z pověření společnosti Statoil ASA New Energy, Wind Energy. Projekční práce na ambiciózním projektu zabraly deset let. Největším problémem bylo bezpečné ukotvení elektrárny i při tom nejsilnějším větru. Řešení: Plovoucí ocelové těleso se bezpečně upevní třemi ukotvovacími piloty na mořském dně.
Na podzim 2009 bylo vše připraveno: Pilotní zařízení před norským pobřežím, které je ukotvené v hloubce 200 metrů, bylo připojeno do sítě a od té doby zásobuje trvale ekologickou elektřinou z větru. Jeho rozměry jsou uchvacující: jenom průměr rotorů činí 82,4 metru.
Díky nové technologii mohou být nyní instalovány větrné parky na moři také s hloubkou moře od 120 do 700 metrů – potenciál šetrné a trvale udržitelné energie téměř bez hranic a pravý „wind of change“ (vítr přinášející změny)!

Kategorie Voda - vítěz: Indie
  (celkový vítěz Enerby Globe Award - Rwanda 2010)
  • předkladatel: Sustainable Innovations
  • země: Indie
Řeka z nebe
V mnoha oblastech Indie je život mimořádně těžký – každý den se musí pitná voda opatřovat namáhavě z velké vzdálenosti. Jednou z nejsušších oblastí Indie je spolkový stát Rádžasthán. V této oblasti, kde prší pouhých 45 dní v roce, žije 56 milionů obyvatel. Ženy a děti jsou zde každý den na dlouhé cestě, aby rodině opatřily vodu. Znečištěná pitná voda způsobuje opakovaně různá onemocnění. Stavba studny je ale často velmi drahá.
Dr. BP Agrawal, který vyrostl v malé vesnici v Rádžasthánu, musel jako dítě sám nosit každý den vodu. Tato zkušenost ho přivedla na myšlenku „Aakash Gangaist“ („řeky z nebe“), projekt, který realizuje nezisková organizace „Sustainable Innovations“. Princip je jednoduchý, ale efektivní: Dešťová voda se zachycuje ze střech do okapů a shromažďuje v propojeném podzemním systému cisteren. Tak mají lidi a zvířata k dispozici čistou sladkou vodu za únosnou cenu: Náklady činí pouze dvacetinu ve srovnání s náklady na vrtanou studnu (když vycházíme z doby užívání 25 let).
Šest vesnic s 10.000 obyvateli již profituje z „nebeské řeky“, do roku 2010 má být zřízeno 70 dalších systémů – to znamená čistou vodu pro 250.000 lidí! Také v Číně se již plánují takové projekty.

Kategorie Vzduch - vítěz: Tchaj-wan

  • předkladatel: Epoch Energy Technology Corp.
  • země: Tchaj-wan
„Zelenější“ auta
Je to obrovské číslo: šest miliard tun. Tolik CO2 vyprodukují všechny dopravní prostředky po celém světě každým rokem. Před dvěma roky se Jacky Lin rozhodl, že proti tomu něco podnikne. Chtěl snížit spotřebu pohonných hmot – také proto, aby vysoké ceně nafty „zatnul tipec“. Výsledkem jeho úvah je hybridní palivový systém EP-C100 hybrid fuel system tchaj-wanského podniku „Epoch Energy Technology“. A takto systém funguje: Během provozu se za pomoci elektrolýzy vyrábí směs kyslíku a vodíku. Tato směs se přivede navíc k normálnímu palivu do motoru. Desetilitrová vodní nádrž přitom stačí na ujetí 1.500 kilometrů. Výhoda systému: málo zbytků po spalování, motor pracuje efektivněji, spotřeba paliva a emisí klesá přibližně o polovinu. Při celosvětovém využití to znamená potenciál úspor ve výši stovek milionů tun CO2.
„Neobtížnějším úkolem bylo udělat systém natolik flexibilní, aby fungoval s nejrůznějšími velikostmi motorů, konfiguracemi a výrobci,“ vzpomíná si Jacky Lin na výzvy, které před ním stály při vývoji hybridního palivového systému. Nyní je možné tento systém zabudovat i do starších vozidel – nákladních vozů, automobilů a nejnověji dokonce do motocyklů. Systém již byl vyzkoušen ve veřejných dopravních prostředcích na Tchaj-wanu a v Číně. Uvedení na trh v celosvětovém měřítku již běží. Je to dvojité vítězství: více energetické efektivity při nižších škodlivých emisích!

Kategorie Mládež - vítěz: Argentina
  • předkladatel: Ciudadanía Solidaria
  • země: Argentina
Učíme se od přírody a s přírodou
Venkovská obec La Soledad v provincii Salsa na severozápadě Argentiny bojuje s chudobou a nedostatečnou výživou. Ale s prázdným žaludkem se nedá dobře učit. To vědí také učitelé v místní škole. Proto by chtěli své žáky zásobovat potravinami. Ale škola s internátem je těžko dostupná – všechno se sem musí přivážet na hřbetech koní. Řešení: zemědělství se stalo částí učebního plánu! Pod názvem „Learning from Nature“ (Učíme se od přírody) se stala škola soběstačnou. Na školních pozemcích se od té doby pěstuje ovoce, bylinky a zelenina, sazenice a chovají včely a jiná užitková zvířata (prasata, drůbež, králíci atd.). Také zpracování potravin provádějí žáci společně se svými učiteli a iniciátorkou projektu Anou Trabuccovou. Další prvky projektu: Vzniklý biologický odpad se používá jako hnojivo, zásobování energií se zajišťuje pomocí solární energie.
Tak se děti na vlastní kůži učí, jak fungují biologické systémy – a vytváří si současně základ pro úspěšné dokončení školy: Díky vyvážené a pravidelné školní stravě se výrazně zlepšily studijní výkony.
REKLAMA