Maminky, které chtějí nechat své dítě očkovat proti tuberkulóze, přestože nemusí, čeká u lékaře odmítnutí. Tato situace však nijak nesouvisí s uprchlíky, jak si někteří lidé myslí. Důvodem je přechod na novou vakcínu. Původní výrobce totiž ukončil dodávky.
Stejně jako v dalších částech Evropy i u nás se již přešlo na systém povinného očkování pouze těch pacientů, u nichž je riziko TBC vyšší. V jejich případě garantuje kvalitu očkování stát a při nastalých komplikacích by je tedy měl odškodnit. U vyžádané vakcinace to není jasné, a lékaři proto raději dobrovolné očkování novou vakcínou pozastavili. Podle informací od primáře plicního oddělení jihlavské nemocnice Tomáše Snížka se však předpokládá, že se v příštím roce původní osvědčená vakcína z Dánska i do očkovacích středisek na Vysočině vrátí a vyžádat si očkování bude opět možné.
Jak bylo zmíněno výše, povinné očkování se v současnosti týká jenom indikovaných novorozenců, kteří například mají v rodině někoho, kdo je kvůli tuberkulóze sledován. Ti dostanou vakcínu do šesti týdnů od narození. Případů povinně očkovaných dětí je podle odhadu primáře na Jihlavsku a Pelhřimovsku, což je spádová oblast jihlavské nemocnice, dohromady do deseti či dvaceti ročně. Celkem jsou na Vysočině čtyři vakcinační střediska.
Zcela se již upustilo od přeočkování, které se dříve provádělo v jedenácti letech věku. „Zjistilo se, že revakcinace nemá žádný dopad na odolnost populace a výskyt tuberkulózy nijak nesnižuje, děti jsou tedy zbytečně vystavovány dalším rizikům očkování,“ doplnil Tomáš Snížek.