OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Policisté se snaží zajistit bezpečnost školáků v silničním provozu. Vzali si na pomoc Amálku a omalovánky.

Policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina uskutečňují v červnu v deseti základních školách kraje pilotní interaktivní projekt zaměřený na bezpečnost dětí v dopravě. Zacílen je konkrétně na žáky 1. a 2. tříd základních škol. „Jde o děti, které zatím nepřicházejí do styku se systematickou výukou dopravní výchovy, ale přesto se pohybují v silničním provozu – jako chodci, cyklisté nebo jako spolujezdci v osobních vozidlech svých rodičů.  Pro pilotní projekt bylo v letošním roce vybráno deset základních škol v Kraji Vysočina – polovina městských a polovina venkovských, aby bylo při hodnocení projektu možné provést srovnání znalostí a reakcí dětí,“ vysvětlila policejní mluvčí Dana Čírtková. Projektem bude v průběhu června osloveno zhruba 570 školáků na celé Vysočině.

REKLAMA

projekt amalka PCR 1

Projekt je postaven na vzniku netradičních omalovánek „Amálka ve městě“, jejichž autory jsou pedagogové Školy ekonomiky a cestovního ruchu. Právě tato škola s policií na projektu úzce spolupracuje. Mimořádně zajímavé omalovánky s tematikou bezpečnosti silničního provozu se skládají ze šesti logických a přehledných obrázků. Ke každému je sestavena také jednoduchá a srozumitelná básnička. Ta může netradiční a velice vhodnou formou dostat dítěti do jeho povědomí význam dané dopravní značky. Básničky jsou využitelné pro výuku dopravní výchovy ve školách.

amalka

Na realizaci projektu přímo ve vybraných školách s policisty úzce spolupracují studentky jihlavské Školy ekonomiky a cestovního ruchu. Jedná se o čtyři studentky oboru předškolní a mimoškolní pedagogika – učitel, učitelka mateřské školy. Tyto studentky vykonávají v rámci projektu řízenou praxi na oddělení tisku a prevence krajského ředitelství policie.

Studentky si samy sestavily a pro projekt nacvičily krátké divadelní maňáskové představení, které se jmenuje „Amálka popleta aneb nebojte se, děti, dopravních značek“. Vyrobily si také kulisy a dva maňásky – Amálku a policistu. V dané třídě se vždy sehraje představení, přičemž do něho opakovaně vstupuje policista z oddělení tisku a prevence, aby do hry vhodným způsobem vtáhl děti, se kterými pak řeší konkrétní dopravní situace. Na závěr děti obdrží dárek – omalovánky Amálka ve městě a pastelky s logem Policie České republiky. Pro pedagogy školy, kde se projekt uskutečňuje, mají policisté připravené všechny obrázky z omalovánek ve velkém formátu tak, aby je učitelé mohli v budoucnu využívat v rámci vyučování a s projektem tak dál pracovat podle vlastního uvážení.

projekt amalka PCR 2

Foto: archiv Policie ČR

„Projekt má velký význam také pro studentky oboru učitelka mateřské školy. Dostávají se totiž do kontaktu s dětmi a mohou si tak přímo v praxi vyzkoušet dovednosti získané ve škole. Dalším specifikem pilotního projektu je netradiční forma spolupráce mezi střední školou a policisty, kdy studentky mají možnost poznat některé formy policejních preventivních aktivit zaměřených na děti základních škol,“ poznamenala mluvčí.

Pokud bude ze strany dětí a pedagogů projekt hodnocen kladně, může mít pokračování, a to spočívající nejen v rozšíření do dalších škol, ale také ve vzniku nových omalovánek, které by děti obeznámily s dalšími dopravními značkami a situacemi v silničním provozu.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA