OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

haneluv_nahrobek_ikoStarý hřbitov je místem posledního odpočinku řady významných osobností třebíčské historie. Jednou z nich je národní buditel Jan Miloslav Haněl. Jeho náhrobek nyní prochází rekonstrukcí.

Náhrobní kámen byl v nedobrém stavu. U naklánějícího se a zchátralého kříže z opuky hrozilo zřícení. Kameníci náhrobek rozebrali a očistili. Zbudovali nový rám hrobu a jednotlivé části podstavce a kříže znovu sestavili. V následujících dnech zvýrazní ještě písmo epitafu na mramorové desce. Plocha uvnitř rámu bude vysápána pískem a vyzdobena květinami.

Na epitafu stojí toto: „Jan Miloslav Haněl, doktor v lékařství, čestný měšťan a přes 47 let městský fysik v Třebíči. Ne sobě žil, ale národu svému.“

haneluv_nahrobek__1

MUDr. Jan Miloslav Haněl se narodil 23. prosince 1808 v Křeseticích u Kutné Hory a zemřel 3. května 1883 v Třebíči. Patří mezi výrazné osoby třebíčské historie 19. století. Řadíme ho k národním buditelům. Jako mladý doktor medicíny zahájil svou lékařskou praxi v Třebíči v listopadu 1835. Po několik desetiletí stál v čele místního vlasteneckého hnutí. Jako lékař navštěvoval domácnosti řemeslníků, dělníků i měšťanů a systematicky prosazoval národní myšlenky. U tohoto cíleného a nelehkého úsilí zůstal po celý život. Podle ústní tradice chodil ve stáří každý den na procházku na Strážnou horou pokochat se pohledem na své milované město. Stalo se mu to však osudným. Při jedné z vycházek se nastydl, onemocněl a zakrátko zemřel v domě, číslo popisné 61, na Karlově náměstí. Na domě s růžovobílou fasádou na horní straně Karlově náměstí visí nenápadná tabulka s tímto textem: „Věčné památce MUDr. Jana Miloslava Haněla, národního buditele města Třebíče. V tomto domě zemřel v pánu 3. dne měsíce května roku 1883“.

haneluv_nahrobek__2


REKLAMA