V uplynulých dnech se policisté na Třebíčsku hned několikrát setkali s řidiči, kteří řídili motorová vozidla pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.
Ve středu odpoledne zastavili policisté z obvodního oddělení v Jemnici třiatřicetiletého muže, který se na jejich výzvu dobrovolně podrobil orientačnímu testu na přítomnost drog. Pozitivní zkouška u řidiče potvrdila požití metamfetaminu. Řidič osobního vozidla Citroen hlídce přiznal, že si opravdu předešlý den vzal drogu, odmítl však lékařské vyšetření spojené s odběrem krve a moči. Neukázněnému řidiči, který se tak svým jednáním dopustil hned dvou přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, policisté na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.
V Moravských Budějovicích ve čtvrtek odpoledne na silnici I/38 kontrolovali policisté jednačtyřicetiletou řidičku, která řídila pod vlivem pervitinu osobní motorové vozidlo Honda Jazz z Prahy do Znojma. Když orientační test na drogy vykázal přítomnost metamfetaminu, uvedla řidička policistům, že si předešlý den „šňupla dvě lajny“. Také v tomto případě byla uživatelka pervitinu hlídkou vyzvána, aby se podrobila lékařskému vyšetření, což bezdůvodně odmítla. Žena odevzdala policejní hlídce řidičský průkaz a ve správním řízení jí hrozí pokuta ve výši 25 až 50 tisíc korun za současného uložení zákazu řízení.
ČTĚTE DÁLE
Policisté z obvodního oddělení v Náměšti nad Oslavou ve čtvrtek zahájili úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Jednačtyřicetiletého řidiče nákladního vozidla Mercedes-Benz zadržela policejní hlídka po třetí hodině odpoledne v obci Březník. Policisté podrobili řidiče dechové zkoušce na přítomnost alkoholu, která vykázala 2,05 promile. Alkoholem posilněný řidič nepožadoval lékařské vyšetření a s naměřenými hodnotami souhlasil. V uvedeném případě bude policie postupovat formou zkráceného přípravného řízení a lze předpokládat, že o osudu nezodpovědného řidiče rozhodne během dvou týdnů okresní soud.
Policisté připomínají řidičům stále platnou legislativu, která hovoří o nulové toleranci alkoholu v krvi řidičů. „Protiprávního jednání se dopouští každý, kdo se rozhodne řídit vozidlo či bicykl bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo pod jeho vlivem. To samé platí v případě řízení a užívání omamných a psychotropních látek a jedů. Hříšníci svojí nezodpovědností a lehkomyslností ohrožují nejen sami sebe, ale především zdraví a život ostatních účastníků silničního provozu. Řidiči mohou počítat s tím, že v období letních prázdnin budou policejní kontroly na silnicích ještě četnější,“ podotkla policejní mluvčí Dana Čírtková.
Vysočina plná novinek a aktuálních informací