REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

domov_duchodcu_kronikar_ikonaDo pelhřimovského Domova pro seniory zavítal nejstarší kronikář České republiky Josef Verner, který za necelé dva měsíce oslaví krásných 88 let (narozen 13.5.1923). Pan Verner se zaznamenávání událostí ze svého okolí věnuje už od svých 19 let. Od roku 1991 navíc píše obecní kroniku obce Záboří nad Labem, kde žije. Josef Verner se za své celoživotní úsilí a překrásnou práci kronikáře dočkal i náležitého ocenění. Jako nejstarší kronikář a ilustrátor byl dnes zapsán do České knihy rekordů a kuriozit! PODÍVEJTE SE NA VIDEO Z NÁVŠTĚVY A OCENĚNÍ NEJSTARŠÍHO ČEKSÉHO KRONIKÁŘE JOSEFA VERNERA!



Josef Verner dosud vytvořil tři svazky obecní kroniky, druhý svazek končí r. 1989 volbou Václava Havla prezidentem Československa. Třetí svazek kronikář nejprve doplnil podle kroniky Josefa Milíka historií a významnými osobnostmi osady Habrkovice, která je součástí obce Záboří n.L. Podle dokumentů, které zapůjčili občané, organizace a podniky, dále zachytil nejen nejnovější historii obce, ale doplnil i události z dávné minulosti a fakta, o kterých se v době totality nesmělo psát. Kronika tak nyní zachycuje historii obce od prvních doložených zmínek o její existenci. Součástí třetího svazku kroniky je i 36 alb obsahujících fotodokumentaci a kopie důležitých listin. Alba jsou tematicky zaměřena podle jednotlivých událostí a doplňují tak mapovanou historii. Ke dni registrace autor do kroniky zapsal na 360 stran a ručně psaný text doplnil stovkou vlastních ilustrací včetně portrétů významných osobností. Josef Verner je členem Sdružení kronikářů Čech, Moravy a Slezska.
 
domov_duchodcu_kronikar_1
Pan Verner také od roku 1999 každoročně maluje NOVOROČENKY, které obecní úřad rozesílá občanům s přáním všeho nejlepšího v nadcházejícím roce.
 
domov_duchodcu_kronikar_2
Pan Verner se rovněž od svých 15 let (od r. 1938) aktivně věnuje práci ve veřejných knihovnách. Jeho první knihovna byla v Ostré, vedl ji 7 let, potom vedl další knihovny.

 

REKLAMA

V obecní knihovně v Záboří nad Labem pracuje od roku 1972 a díky jeho péči získala v roce 1988 – u příležitosti 60. výročí založení knihovny a 900. výročí založení obce titul VZORNÁ KNIHOVNA – všechny knihy jsou pečlivě opraveny (jen v Záboří opravil a svázal asi 1.000 svazků), zabaleny do fóliových obalů, které sám vyrábí, a důkladně evidovány v ručně psané kartotéce, kde můžete knihu vyhledat jak podle názvu, tak podle autora. Tuto přehlednou kartotéku také sám vytvořil a čítá na 11.000 evidenčních lístků. Prostředí obecní knihovny je doplněno obrazy pana Vernera a vlastnoručně slepenými modely hradů, zámků a dalších zajímavých objektů. Sám také vytvořil model místního románského kostela sv. Prokopa zal. r. 1080 v původní podobě podle dochované dokumentace.
 
domov_duchodcu_kronikar_3
Novopečený rekordman všechnu tuto práci vykonává téměř zadarmo (odměna za vedení kroniky je 2 000,- Kč ročně, knihovna 340,- Kč měsíčně, přičemž náklady na fotodokumentaci navíc hradí sám).

REKLAMA