Když posádky záchranek, reprezentující jednotlivé okresy Kraje Vysočina, jedna po druhé přijížděly do areálu polenského zámku, určitě netušily, že se při záchraně zraněné průvodkyně podívají na dno tamní hladomorny. Úkolu se zhostily různě, pouze členové jednoho týmu si však správně odůvodnili pád ženy, když v její kapse našli dopis na rozloučenou. Podobné záludnosti na soutěžící čekaly i na ostatních stanovištích.
Metodické cvičení zdravotnických záchranářů se konalo poprvé. Za myšlenkou takto prověřit schopnosti posádek v extrémních situacích stojí hlavní koordinátoři soutěže Lukáš Jirků a Lukáš Cakl.
Kromě hladomorny museli záchranáři zvládnout také porod v autobuse plném lidí, ošetřit podnapilého motorkáře, který se vyboural, protože měl infarkt, anebo zachránit tonoucího po cévní mozkové příhodě, přičemž případnou příčinu museli vždy odhalit sami. Poslední z pěti stanovišť bylo specifické ve vztahu k veřejnosti. Ostatní stanoviště byla veřejně přístupná, takže mohli být svědky práce zdravotníků třeba i žáci základních škol. Na stanoviště v soukromé polenské firmě Hasoft měli kromě záchranářů přístup pouze tamní zaměstnanci, kteří však o konání soutěže neměli žádné tušení. „Když při obchodním jednání začal kolabovat jejich zákazník, museli sami zavolat pomoc a ještě plnit pokyny, které jim zdravotníci dali po telefonu. Až když dorazili organizátoři soutěže s figurínou a domnělý zákazník přestal předstírat tolik přesvědčivý kolaps, pochopili,“ přiblížil situaci Lukáš Jirků.
Z pěti posádek, které podrobily svůj úsudek a schopnost správně postupovat i ve vypjaté situaci kritickému rozboru rozhodčích, si nejlépe vedla havlíčkobrodská. Další místa už vyhlašována nebyla, pouze podle počtu bodů by následovala druhá Jihlava a třetí Třebíč.
ZAJÍMAVOST NA ZÁVĚR: Polenská hladomorna není tak docela hladomorna
Vysočina plná novinek a aktuálních informací
Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací