Magistrát města Jihlavy podruhé nepřijal návrh na vypsání referenda, ačkoli podle jeho předkladatelů splňuje veškeré zákonné náležitosti. „Potřebný počet podpisů je již úředně uznán, jihlavským úředníkům tentokrát vadí formulace otázek referenda, která se od prvního podání návrhu nezměnila. Magistrát si však tento ‚nedostatek‘ nechal až do druhé výzvy k doplnění návrhu. Tímto zjevně úředníci překračují své pravomoci,“ míní členové přípravného výboru jihlavského referenda, podle nichž je návrh bez vad. Postoj magistrátu vnímá výbor jako zdržovací taktiku, aby referendum nebylo možné uskutečnit v termínu komunálních voleb 10. a 11. října, proto hodlá v nejbližších dnech podat žalobu kvůli nepřijetí návrhu na konání místního referenda.
„Jihlavští úředníci zásadním způsobem překračují své pravomoci a dělají s přijetím návrhu nestandardní obstrukce. Obáváme, se že hrají o čas, aby se referendum nestihlo vyhlásit s volbami. S každým dalším doplněním návrhu z naší strany může následovat další výzva od magistrátu prakticky donekonečna. Na takovou hru nehodláme přistoupit, zvlášť ve chvíli kdy se po první magistrátní výzvě k doplnění chybějících podpisů strhla úžasná vlna podpory Jihlavanů a během několika dní jsme obdrželi téměř čtyři sta dalších podpisů. Připravujeme proto žalobu na magistrát města Jihlavy, prostřednictvím které požádáme soud o ochranu proti svévoli jihlavských úředníků,“ říká zmocněnec přípravného výboru referenda Vít Prchal.
Na podání žaloby již pracují právníci. Žaloba bude soudu předána koncem tohoto týdne. Přípravný výbor zároveň vyrozuměl magistrát o tom, že trvá na bezvadnosti návrhu na konání místního referenda. Magistrátu podle předkladatelů návrhu vadí v otázkách referenda formulace „… aby město Jihlava podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti…“. Úředníci považují otázky za nevhodně položené a pochybují o možnosti referendum takto konat. „V této fázi úřad nemůže zkoumat to, zda je možné o navržené otázce hlasovat, nebo ne. To přísluší zastupitelstvu, které může referendum vyhlásit, nebo nevyhlásit, pokud odporuje zákonu,“ komentuje postup jihlavských úředníků člen iniciativy plzeňského referenda Martin Marek.
ČTĚTE DÁLE
Jak předkladatelé doplňují, v ČR již úspěšně proběhlo několik referend. V těch posledních v Plzni a na Praze 7 bez problému formulace s „veškerými kroky“ prošla. V Plzni její správnost dokonce potvrdil soud.
„Úředníci v této chvíli jasně překračují své pravomoci. Dělá to na nás dojem, že si úředníci přisvojují pravomoci zastupitelstva. Toto by se v žádném případě dít nemělo, tím je směšována pravomoc státní správy a samosprávy. Úředníci v tuto chvíli dle nás neprávem brání přijetí návrhu na referendum, proto hodláme na postup magistrátu v této věci podat stížnost k nadřízenému orgánu, tedy ministerstvu vnitra,“ předesílá další postup Matěj Man ze sdružení Společně pro Vysočinu.
„Jihlavské referendum podpořilo téměř pět tisíc oprávněných voličů, jejichž požadavek by měl být vyslyšen. Magistrát se však podporovatelům referenda ukazuje v tom nejhorším světle, když stále brání konání prvního referenda v Jihlavě. Neustálými obstrukcemi a negativní komunikační kampaní dávají politici obyvatelům najevo, že nestojí o jejich názor ani o rozhodování prostřednictvím přímé demokracie,“ uzavírají iniciátoři referenda.
Vysočina plná novinek a aktuálních informací
Úspory energie sledujte na EnergyTV