Již třinácté mládě porodila 29. září zasloužilá matka – třicetiletá samička scinka šalamounského (Corucia zebrata) v teráriu jihlavské zoo. Po narození mládě měřilo 32 cm a vážilo 107g. Tento druh patří mezi vejcoživorodé ještěry, samice rodí jedno mládě.
Scink šalamounský je největším druhem scinka, dorůstá velikosti přes 60 centimetrů, zhruba polovinu délky tvoří ocas. Obývá lesnaté a křovinaté oblasti deštných lesů na Šalamounových ostrovech, převážnou část života tráví v korunách stromů (proto je nazýván také scink stromový). Silným chápavým ocasem se přidržuje větví, na zem slézá jen výjimečně. Mládě je k vidění v expozici scinků šalamounských v pavilonu Exotária společně s rodiči a několika sourozenci.
Nový přírůstek hlásí také Amazonský pavilon – 23. září se vylíhla tři mláďata leguánům kubánským (Ciclura nubila). Sedmáctiletí rodiče Pilon a Cabo přišli do Jihlavy v roce 1996 z privátního chovu a odchovali již přes 20 mláďat. Malí leguánci žijí zatím skrytě v zázemí terária, mají se ale čile k světu. Domovinou leguána kubánského je Kuba a přilehlé ostrovy, je převážně býložravý, jen tu a tam si zpestří jídelníček drobnými plazy nebo bezobratlovci.
Samička krokodýla čelnatého jménem Key, která tvoří pár s krokodýlem Roccem již více než třicet let, nakladla 22. září ve svých padesáti letech 10 vajec. Je to milé překvapení pro všechny, kteří si mysleli, že jihlavský krokodýlí pár (bezpochyby jeden z nejstarších v ČR) je již v krokodýlím důchodu. Vzhledem k tomu, že doba inkubace u tohoto druhu trvá zhruba 3 měsíce, mohou se chovatelé i návštěvníci těšit na originální dárek pod stromeček!
Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná
Mediální tréninky a komunikační poradentství od profesionálního týmu pHmedia
Úspory energie sledujte na EnergyTV