REKLAMA
REKLAMA

Apropo Jičín o.p.s., které poskytuje služby pro mladé i dospělé spoluobčany s hendikepem, se dočkalo nové zahrady. Byla vybudována sice už v druhé polovině loňského roku, čekalo se však, než příroda dokoná své dílo, aby plácek obrostl trávou a zazelenal se. A protože na přírodu je spolehnutí, ve čtvrtek 31. května Apropo a Jičín uspořádaly slavnostní snídani při příležitosti otevření zahrady klientům. Jsou na ní instalovány herní a vzdělávací prvky a vybudovala ji firma Hřiště hrou s.r.o. z Turnova, která s navrženou částkou 2,09 milionu Kč bez DPH zvítězila ve výběrovém řízení.

 

Investiční akce byla dotována Královéhradeckým krajem, který poskytl 700 tisíc Kč. Dalších 500 tisíc Kč poskytlo samotné Apropo jako výtěžek z tradiční benefice, která se koná každoročně v jičínském Masarykově divadle. Pod rukama pracovníků firmy Hřiště hrou a na základě návrhu Bc. Miluše Bílkové tak vznikla celá nová zahrada. Ta původní byla pro klienty s hendikepem nepoužitelná. Co se týká zmíněných herních prvků, plácek obsahuje pítko pro ptáky, kuličkovou dráhu, králíkárnu, hmatový chodník, studnu s vodním žlábkem, pružinové houpačky, hrací stěnu a mnohé jiné.

REKLAMA

„Dovolím si připomenout, že celých pět set tisíc korun, které byly investovány do zahrady, pochází z výtěžku benefice, kterou pořádáme. Symbolicky lze říct, že třeba část dlažky nebo třeba obrubník hmatového chodníku, nese jméno konkrétního štědrého dárce. Všem ze srdce děkuji,“ uvedla ředitelka Apropa Bc. Jitka Králová.

Protože šlo skutečně o snídani s Apropem, klienti a personál pro přítomné připravili malé občerstvení. Také se pochlubili jménem nové zahrádky. Od nynějška jí budou říkat Lipovka.

Pro Apropo jde o završení velké éry rekonstrukcí, stěhování a rozšiřování svého zázemí. Zatímco v roce 2016 se začínalo hovořit o zahradě, ještě o dva roky dříve se řešil mnohem závažnější problém. Apropo, sousedící v lipové aleji se Základní školou a Praktickou školou Soudná, mělo zcela nedostatečné zázemí. Město Jičín proto nechalo zrekonstruovat nevyužívaný dům v Soudné o podlahové ploše 800 ma pronajalo ho Apropu. Rekonstrukce se uskutečnila v letech 2014 a 2015 a stála přibližně 25 milionů Kč. Firma STAVING s.r.o., jež vyhrála výběrové řízení, dům zcela přebudovala. S financováním pomohla evropská dotace z ROP NUTS II Severovýchod ve výši 14,2 milionu. Ačkoliv dotace byla zkrácena, neboť původně měla činit 100 procent uznatelných nákladů, šlo o výraznou úlevu pro rozpočet města. Investiční akce byla také prošetřována Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a Policií ČR na základě anonymního oznámení.

„Vzpomínám si, že v roce 2016, kdy byl po rekonstrukci domu den otevřených dveří, jsem četl článek v Jičínském deníku s paní ředitelkou. Řekla, že je zcela spokojená se sídlem Apropa, ale dodala, jak bylo krásné, kdyby se povedlo vybudovat zahradu. Dva roky uběhly a zahradu teď otevíráme. Mám z toho velikou radost a přeji klientům a zaměstnancům Apropa, aby jim areál dobře sloužil,“ svěřil se starosta města JUDr. Jan Malý. Tehdy obecně prospěšná společnost slavila 20. narozeniny.

REKLAMA