REKLAMA

zima_lyzovani_03Češi stráví ročně přibližně 1,5 mil. zimních dovolených, z toho je necelý milion zimních dovolených v tuzemsku a zbytek v zahraničí. Letos očekáváme mírný, přibližně 10% nárust zahraničních zimních pobytů a stagnaci zájmu o tuzemské lyžování. Vyplývá to z analýzy vývoje stávajících rezervací a uplynulých zimních sezón.

Ještě před krizí tzn. do zimy 2007/2008 vždy prudce stoupaly počty zahraničních zimních dovolených na úkor tuzemských. Důvod byl jasný, Alpy nabízí vyšší kvalitu. S příchodem krize se však situace změnila, Češi začali šetřit a v zimě 2008/2009 kvůli ekonomické krizi Češi vyměnili zahraničí za tuzemské hory.

Z celkového počtu 129 českých lyžařských areálů je dvanáct 5*, dvanáct 4*, čtyřicetpět 3*, padesátjedna 2* a devět  1*. Při zařazování areálů do jednotlivých kategorií jsou hodnocena po vzoru zahraničních lyžařských středisek různá kritéria např. kvalita sjezdovek, kvalita dopravních zařízení a odbavovacích systémů ( vleky), další vybavení včetně atrakcí pro snowboardisty, nabídka večerního lyžování, nabídka doplňkových služeb včetně možností stravování či zajištění bezpečnosti návštěvníků.
Systémová kategorizace lyžařských středisek se u nás začala provádět od roku 2002.

Uplynulou zimu jsme zaznamenali opět posun, krize začala pomíjet, zastavil se pokles počtu zimních zahraničních dovolených a tím začaly stagnovat počty zimních pobytů v tuzemsku. Letošní předpoklad je tak jasný, očekáváme cca 10% nárust zimních zahraničních pobytů, krize pomíjí a také české cestovní kanceláře již nasmlouvaly o to větší kapacity v Alpách. Je to logické, alpská střediska nabízí nejen lepší lyžařské podmínky, ale také lepší zázemí pro volnočasové aktivity po zkončení lyžování, a to i pro děti.
Postupně se zvyšující životní úroveň českých občanů způsobuje situaci, že se čím dál více Čechů rozhoduje na základě kvality nabízených služeb.

Co se týče zahraničních zimních pobytů, tak z našich analýz vyplývá, že cca 85% Čechů směřuje na lyžařské pobyty do zahraničí vlastním autem a jen cca 15% autobusem. Přibližně 70% Čechů stále preferuje k ubytování apartmány bez stravy, jelikož jsou levnější a cca 30% Čechů volí hotel s polopenzí. Nejpopulárnější českou zimní zahraniční destinací je jednoznačně Rakousko, kam směřuje polovina všech českých zimních zahraničních dovolených, následuje Itálie a Francie.

Množství českých lyžařů je v některých střediscích takový, že se již stali velmi důležitými i pro místní podnikatele. V Rakousku jsou Češi z hlediska počtu turistů již na celkovém 4. místě a například v italské oblasti Trentino se v zimě řadí Češi za Němce a Poláky hned na  třetí místo v pořadí národů. Průměrná délka pobytu českých lyžařů na zahraniční zimní dovolené je nejdelší ve Francii ( 7 nocí) , pak v Itálii ( 6 nocí) a nejkratší čas Češi stráví při lyžování v Rakousku ( 3 noci). Důvodem je především geografická vzdálenost jednotlivých zemí od České republiky, do Rakouska se totiž jezdí často jen na prodloužené víkendy.

Co se týče tuzemské zimní dovolené, tak přibližně 40% všech pobytů tráví Češi pouze ve dvou krajích a to v Královéhradeckém a Libereckém, kde jsou Krkonoše a Jizerské hory. Češi realizují nejvíce zimních dovolených v únoru (45 % zimních dovolených), důvodem jsou školní prázdniny.

Co se týče českých lyžařských areálů, jelikož nemůžeme konkurovat délkou sjezdovek a výškou hor Alpám, bylo by tedy potřeba vytvořit perfektní doplňkové služby, aby naše střediska mohla těm alpským alespoň trochu konkurovat. Jedná se například o zajímavé gastronomické speciality, perfektní chování pracovníků vůči návštěvníkům, atraktivní volnočasové aktivity jako například bazény, kluziště, ubytovací zařízení se saunou, výřivkou s výhledem, diskotéky a další kulturní akce, propojení skipasů pro více středisek či sjezdovek  apod.

REKLAMA

Co se týče marketingu, faktem je, že výšku našich hor nenatáhneme a růst české životní úrovně také nezastavíme, proto by se tedy měla česká lyžařská střediska podle našeho názoru do budoucna marketingově soustředit především na :
- krátkodobé pobyty Čechů tzn. na ty, kteří zrovna nemají čas a chuť jet lyžovat až do Alp, k tomu je však potřeba právě kvalitní nabídka volnočasových aktivit a kvalitních služeb vč. gastronomie
- polské lyžaře, jelikož to mají do Rakouska daleko, Polsko má 40 mil. obyvatel, a Poláci nejsou ještě tak bohatí, aby všichni opakovaně za lyžováním jezdili daleko do Alp
- školy ( nejen české, ale i třeba polské apod.)
- rodiny s dětmi ( opět je  potřeba kvalitní nabídka vhodných volnočasových aktivit)

Jednou ze stížností českých lyžařů na česká střediska bývá někdy i nedostatečné chování personálu středisek. Obsluha vleků například nepomáhá při nástupu dětem ani starším lidem, což je v Rakousku standartem. A někteří čeští lyžaři si tohoto rozdílu také všímají. I z pohledu kvalitního chování ve službách tedy máme stále co zlepšovat.

REKLAMA